Förre HIF-spelaren väljer Kanada – ”Han har det mesta”

Advertisements

Alexander Achinioti Jönsson väljer att fortsätta karriären i kanadensiska Forge FC. Därmed lämnar han IFK Värnamo.
– Han kommer tillföra väldigt bra kvaliteter för att vinna boll och arbetskraft på mittfältet, säger Forges tekniska direktör Bobby Smyrniotis i en kommentar på klubbens hemsida

Alexander Achinioti Jönsson har inte fått fart på karriären i Sverige och väljer nu att testa nytt på annan kontinent. Kanadensiska Forge har nämligen signat spelaren som de senaste året tillhörde Värnamo och innan dess spelade han Helsingborg.

– Alexander kommer inte bara till oss i en väldigt bra fotbollsålder, även med erfarenhet från den högsta nivån i svensk fotboll. Han kommer tillföra väldigt bra kvaliteter för att vinna boll och arbetskraft på mittfältet, säger Forges tekniska direktör Bobby Smyrniotis i en kommentar på klubbens hemsida.

Forge är en del i den nystartade kanadensiska ligan Canadian Premier League, vars första säsong spelas i år.

This is a Syndicated article! http://www.fotbolldirekt.se/2019/02/03/forre-hif-spelaren-valjer-kanada-han-har-det-mesta/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *